abc regeneracjazawory hydrauliczne abc mercedes

Pytania & Odpowiedzi

Dlaczego warto wybrać serwis ABC-Regeneracja?
Czy jest różnica w jakości pomiędzy produktami "regenerowanymi"?
Regeneracja, inaczej zwana także odbudową, to proces który z definicji polega na przywróceniu stanu i parametrów odpowiadających produktowi nowemu. Jest to tym bardziej istotne gdy dotyczy jakichkolwiek elementów bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo takich jak układ hamulcowy, kierowniczy czy zawieszenia.

Niestety, większość firm które oznaczają swoje produkty jako "regenerowane" uprawia tzw "pseudo-regenerację". Dostosowują swoją ofertę do klientów szukających najniższych cen. Jednak w tej "atrakcyjnej" cenie klient otrzymuje jedynie drobne czynności serwisowe jak czyszczenie, wymiana uszczelnień czy malowanie zewnętrzne towaru, innymi słowy kosmetykę. Konkurując cenę a nie jakością osiągają gigantyczne marże i to pomimo niższych cen. Ostatecznie przegrywa klient. Jego bezpieczeństwo jest zagrożone a udzielane mu gwarancje nie są nic warte, skoro oferowany produkt jest niskiej jakości i to klient będzie wielokrotnie ponosić koszty wymiany "na gwarancji".

Korzystając z naszego serwisu mogą Państwo być pewni, że stosujemy nowe oryginalne podzespoły producenta w celu kompletnej odbudowy produktu. Wymiana uszczelnień, typowa dla innych serwisów to tylko wykończenie pracy prawdziwego fachowca. Stosujemy niskie marże a cena naszego produktu finalnego to w 80% koszt zakupu części u producenta a tylko w 20% robocizna i marża własna.

Jeśli interesuje Państwa najwyższa jakość usług i towarów oraz cena adekwatna do stanu i jakości produktu finalnego, to trafiliście we właściwe miejsce. Serdecznie zapraszamy do współpracy!


Na czym polega różnica pomiędzy zawieszeniem hydraulicznym ABC,
pneumatycznym Airmatic oraz zawieszeniem standardowym?
Zawieszenie standardowe (typowe) jest typem zawieszenia pasywnego (reaktywne) i posiada amortyzator oraz sprężynę (element resorujący) kontrolujące pracę każdego narożnika oraz stabilizator (drążek) poprzeczny odpowiadające za przechyły boczne karoserii względem osi.
Zawieszenie pneumatyczne Airmatic (i inne nazwy) jest także typem zawieszenia pasywnego. Jedyną różnicą jest zastosowanie innego elementu resorującego: zamiast sprężyny mamy miech powietrzny (poduszka) dzięki czemu można (bardzo wolno) zmieniać wysokość prześwitu pojazdu. Poza tym nie różni się ono od zawieszenia standardowego.
Zawieszenie hydrauliczne ABC to zupełnie inna "bestia". Składa się z amortyzatora i sprężyny oraz dodatkowo siłowników hydraulicznych które zdolne są do zmiany wysokości narożnika w ułamku sekundy. Jest to zawieszenie typu aktywnego, które samo wytwarza siły reagujące i kontrujące pracę zawieszenia. W zawieszeniu aktywnym nie stosuje się stabilizatorów poprzecznych, ponieważ to ultra szybkie zawieszenie jest w stanie samo o wiele lepiej kontrolować przechyły karoserii.
Jeśli chodzi o pracę samych siłowników hydraulicznych to są one elementem pasywnym w tym sensie, że wypełniają się olejem hydraulicznym (zmieniają długość) zgodnie z pracą zewnętrznych (bloków) zaworów hydraulicznych, które to całkowicie odpowiadają za ich pracę i sterowanie. To zawory hydrauliczne poprzez swoją ciągłą pracę (kontrolę tempa i przepływu oleju) odpowiadają za aktualną pozycję tłoczysk siłowników hydraulicznych, a to wszystko dzieje się w ułamkach sekund .
To właśnie dlatego zawory hydrauliczne są sercem zawieszenia ABC i od ich precyzji w działaniu zależy skuteczność pracy całego zawieszenia aktywnego, a tym samym bezpieczeństwo pasażerów.


Jakie są typowe objawy uszkodzonych lub wadliwych bloków zaworowych?
Objawy są różnorodne i mogą występować łącznie lub niezależnie od siebie.
Przy braku wycieków z układu ABC i ubytku płynu ze zbiorniczka wyrównawczego, najczęstszym objawem jest opadanie jednej lub wielu stron zawieszenia na postoju (silnik wyłączony) oraz zbyt niskie lub spadające ciśnienie w układzie ABC (silnik włączony) a także wycieki (przelewanie się) oleju ABC ze zbiorniczka wyrównawczego.
Do listy problemów można także zaliczyć samoistne unoszenie się lub opadanie jednej lub wielu stron zawieszenia przy włączonym silniku, brak reakcji zawieszenia na przycisk podnoszenia/opuszczania oraz częste komunikaty błędów ABC na pulpicie i niejednokrotne przechodzenie zawieszenia w tryb awaryjny (wyraźnie "buja" podczas jazdy). Wyeksploatowane zawory sterujące powodują także nieprawidłową pracę i błędne reakcje zawieszenia podczas jazdy, co jest wyjątkowo niebezpieczne wraz z rosnącą prędkością pojazdu oraz podczas dynamicznych manewrów, na zakrętach, podczas wyprzedzania, itp

Zawieszenie w moim Mercedesie S, CL, SL opada tylko na postoju. W trakcie jazdy zdaje się funkcjonować poprawnie. Czy wymiana bloków lub ich regeneracja jest konieczna?
Niestety tak. Wadliwie działające zawory na postoju wskazują na całkowite wyeksploatowanie części i przecieki wewnętrzne. Tym samym podczas pracy zawieszenia (jazdy autem) czyli pracy układu pod pełnym obciążeniem, zawory TYM BARDZIEJ NIE DZIAŁAJĄ już dokładnie tak jak zaprojektował to producent. Stwarza to duże niebezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów, zwłaszcza przy większych prędkościach i/lub podczas dynamicznych manewrów. Ponadto zwracamy uwagę także na inny aspekt: opadające zawieszenie powoduje stopniowe "ukręcanie się" i zniszczenie gum/tulei wahaczy zawieszenia. Lepiej szybko zregenerować bloki zaworowe, niż narażać się na dodatkowe wysokie koszty napraw. Poza tym opadające zawieszenie może też spowodować uszkodzenia błotników i nadkoli, jeśli zapomną Państwo o ustawieniu przednich kół "na wprost", a także możliwość uszkodzenia obu zderzaków podczas parkowania przy wysokich progach czy krawężnikach.


Mam w układzie ABC zbyt niskie lub spadające/wahające się ciśnienie. Czy powinienem wymienić POMPĘ ABC?
Jednym z najczęstszych błędów podczas diagnozy układu ABC jest automatyczne skojarzenie problemów z utrzymaniem właściwego ciśnienia w układzie z defektem samej pompy ABC. Pompy hydrauliczne są z natury bardzo trwałe a ich żywotność najczęściej przekracza żywotność samochodu. O ile jednak sama pompa jest odpowiedzialna za dostarczanie określonej objętości oleju w jednostce czasu, to o budowaniu i utrzymaniu się ciśnienia decydują pozostałe elementy w układzie ABC. Te elementy to m.in dystrybutor i akumulatory ciśnienia, ale przede wszystkim równolegle połączone (przedni i tylny) bloki zaworów ABC.
To właśnie nieszczelności i zużycie bloków zaworowych najczęściej powoduje anomalie ciśnienia w układzie ABC i w takim przypadku wymiana pompy ABC na inną nie może wpłynąć na poprawę pracy układu. a wręcz często ją pogarsza (pompy używane lub regenerowane).
Nie da się poprawnie zdiagnozować działania i stanu pompy ABC w układzie z wyeksploatowanymi blokami zaworowymi.

Gdzie znajdują się bloki zaworowe ABC w moim Mercedesie S, CL, SL?
Każdy z w/w modeli posiada po dwa bloki zaworowe. Znajdują się one przed lewym przednim i lewym tylnim kołem.

Jak zdemontować bloki zaworowe z pojazdu? Czy muszę jechać do ASO?
Nie ma konieczności korzystania z ASO. Osoby uzdolnione mechanicznie z dostępem do narzędzi warsztatowych mogą pokusić się o własnoręczny demontaż. Zalecamy jednak skorzystanie z Państwa zaufanego warsztatu, wykwalifikowany mechanik samochodowy nie będzie miał z tym najmniejszego problemu.

Czy serwis ABC-Regeneracja, oprócz regeneracji bloków, zajmuje się także ich demontażem/montażem na pojazdach?
Nie. Serwis ABC-Regeneracja specjalizuje się w regeneracji bloków zaworowych oraz kompleksowej diagnostyce ABC. Montażem i demontażem podzespołów w pojazdach zajmują się warsztaty i mechanicy samochodowi.
Współpracujemy z warsztatami (również ASO) w całej Polsce, nie wchodzimy im jednak w drogę.
Państwa zaufany lokalny mechanik z pewnością wykona fachowy i szybki
de/montaż bloków zaworowych w dogodnym dla Państwa terminie.
W razie jakichkolwiek pytań, Państwa mechanik może skontaktować się z nami w dowolnym momencie celem konsultacji, pod warunkiem że to nasz zakład dostarcza Państwu części do tego auta.

Serwis ABC-Regeneracja stwierdził że jeden lub kilka zaworów jest wadliwych i nie nadaje się do regeneracji. Co wtedy?
Jest to bardzo rzadki przypadek. Większość takich wad jesteśmy w stanie zdiagnozować już podczas konsultacji z Państwem zanim otrzymamy zawory do regeneracji. Jeśli diagnoza po sprawdzeniu zaworów potwierdza nieusuwalne wady, skontaktujemy się z Państwem i omówimy różne dostępne opcje m.in wymianę wadliwych elementów na inne.
Warto dodać, że takie sytuacje najczęściej występują po wcześniejszych próbach napraw lub regeneracji przez inne warsztaty.

Problemy z zawieszeniem ABC występują tylko na jednej osi pojazdu czy zatem można zregenerować tylko jeden blok zaworowy?
Oczywiście, można regenerować tylko jeden blok zaworowy, ten który sprawia obecnie problemy.

Gdzie należy dostarczyć zużyte bloki zaworowe?
Bloki zaworowe należy dostarczyć na adres:

ABC-Regeneracja
ul. Wiślana 68
60-401 Poznań

tel +48 602 423 400

Prosimy o kontakt celem ustalenia dokładnych terminów wysyłki.


Jak przygotować bloki zaworowe do wysyłki?
UWAGA!
ABSOLUTNIE NIE OZNACZAĆ ELEMENTÓW W SPOSÓB TRWAŁY!.
W razie konieczności prosimy zastosować naklejki, a najlepiej po prostu zapisać unikatowe numery seryjne podane na każdej części. Towar przeznaczony do regeneracji nie może posiadać trwałych, nieusuwalnych oznaczeń własnych poza fabrycznymi oznaczeniami producenta.

Z bloków zaworowych należy zdemontować uchwyt mocujący oraz zbiorniczek (akumulator) ciśnieniowy. Następnie bloki należy szczelnie zapakować oraz zabezpieczyć dużą ilością materiału pakowego (np. folią bąbelkową) aby zapobiec ich uszkodzeniu w czasie transportu. Prosimy pamiętać: o wiele szybciej i prościej jest dokładnie zapakować przesyłkę niż ubiegać się o odszkodowanie od firmy kurierskiej za ewentualne uszkodzenia w transporcie. Serwis ABC-Regeneracja nie jest odpowiedzialny za uszkodzenia bloków/zaworów w trakcie transportu i zaleca ich ubezpieczenie na kwotę 8000zł każdy, tj obecną cenę 1 nowego bloku zaworowego wg cennika części ASO Mercedes. Ubezpieczenie na wypadek zaginięcia/uszkodzenia w transporcie nie zwalnia jednak z obowiązku ich starannego zabezpieczenia materiałem pakowym na czas transportu. Ubezpieczenia przesyłek zwykle nie pokrywają uszkodzeń wynikłych z nieadekwatnego zabezpieczenia przesyłki na czas transportu. Serwis ABC-Regeneracja nie jest stroną w dochodzeniu odszkodowania od firmy kurierskiej!

Przed dostarczeniem bloków zaworowych do regeneracji, na co zwrócić uwagę?
Prosimy zwrócić szczególną uwagę na stan elektrycznych gniazd przyłączeniowych z zewnątrz i wewnątrz (stan bolców przyłączeniowych) oraz ogólny stan bloku i zaworów. Obserwacje zapisać.

Przy odbiorze bloków zaworowych na co zwrócić uwagę?
Odbierając przesyłkę od kuriera należy zwrócić uwagę na jej stan i zawartość, dokładnie sprawdzić czy nie nastąpiły uszkodzenia w transporcie. Następnie sprawdzić numery seryjne bloku i zaworów co do zgodności z kartą gwarancyjną.

Czy mogę w waszym zakładzie naprawić/zregenerować inne elementy zawieszenia ABC?
Nasza specjalizacja to hydrauliczne zawory sterujące pracą zawieszenia ABC, tzw serwo zawory. Jako jedyny serwis na świecie wykonujemy pełną regenerację tych części.

Ponadto dla naszych Klientów oferujemy m.in.:
dystrybutory ciśnienia ABC,
przewody hydrauliczne wysokiego ciśnienia ABC,
akumulatory ciśnienia ABC

Wykonujemy również naprawy wahaczy i sworzni w elementach zawieszenia ABC

Nie wykonujemy napraw kolumn zawieszenia (siłowników, amortyzatorów) poza wymianą w nich samych sworzni.
Nie wykonujemy napraw pomp ABC które ze względu na budowę nie podlegają regeneracji!

Czy regeneracja bloków ma sens ekonomiczny? Jaki jest koszt nowego bloku zaworowego w ASO?
Cena jednego nowego bloku zaworowego w ASO MB zależy od miejsca oraz kursu walut, obecnie jest to około 8000 zł brutto.

A co z blokami z "demontażu"... czy to ma sens?
Zdecydowanie nie! Często są to wadliwe lub nienaprawialne bloki, a przede wszystkim są już całkowicie wyeksploatowane. Używane bloki zaworowe oferowane na portalach aukcyjnych pochodzą albo z samochodów powypadkowych (uszkodzenia na wskutek zbyt wysokiego ciśnienia układu w momencie uderzenia) lub są to już całkowicie zużyte bloki po wymianie inne.
Bloki z demontażu posiadają także bardzo często liczne zabrudzenia wewnętrzne i ogniska korozji, które po wprowadzeniu do układu ABC szybko uszkodzą także pozostałe elementy układu.
Zwracamy także uwagę na sprawę podstawową czyli bezpieczeństwo! Zawieszenia (obok układu hamulcowego) jest najważniejszym elementem w pojeździe i krytycznym dla bezpieczeństwa użytkowników auta. Czy montowanie zużytych lub niewiadomego pochodzenia elementów w te miejsca ma sens?

Jakie są instrukcje co do montażu zregenerowanych bloków?
Przede wszystkim czystość! Unikać zabrudzenia miejsc przyłączeniowych przewodów ciśnieniowych. Oczyścić kostki przyłączeniowe i ostrożnie wsunąć je w gniazda elektryczne zaworów. Zamocować przewody ciśnieniowe i dokręcić unikając ich naprężeń. Po zamontowaniu przeprowadzić proces odpowietrzania układu.

Układ ABC należy zalewać właściwym olejem ABC czyli oryginalnym MB, lub poprawnym zamiennikiem. Do zbiorniczka zalewamy wyłącznie nowy płyn, nigdy nie może to być olej spuszczony wcześniej z układu, choćby nawet był on dopiero co zalany. Absolutnie krytycznym jest aby obserwować przez cały czas odpowietrzania by poziom oleju w zbiorniczku nigdy (!) zbytnio nie opadł. Pompa ABC która "zaciągnie" powietrze może ulec trwałemu uszkodzeniu. Proces odpowietrzania wykonuje się gdy zawieszenie jest pod obciążeniem. Nie da się odpowietrzyć układu kiedy auto jest na podnośniku!

Czy na usługę udzielana jest gwarancja?
Tak, na wszystkie oferowane usługi i dostarczane towary udzielamy pełną pisemną gwarancję zgodną z aktualnym harmonogramem producenta podzespołów i części zamiennych.

Jaki jest koszt wykonania regeneracji jednego bloku zaworowego?
Dostarczamy tylko i wyłącznie własne, w pełni zregenerowane (jak nowe) i przetestowane bloki zaworowe.
Prosimy o kontakt telefoniczny, nasz technik przedstawi aktualny cennik.
W przypadku chęci rozliczenia w cenie swoich starych zużytych zaworów, przed wiążącej dla Klienta kwoty niezbędne jest dostarczenie takich zaworów do naszego serwisu celem dokonania bezpłatnej wyceny. Ostateczny koszt zależy od liczby koniecznych operacji oraz przede wszystkim kosztu koniecznych części zamiennych, te zaś od stanu/stopnia zużycia czy uszkodzeń zaworów.

Wycena nie jest możliwa bez nadesłania części.
Nie podajemy kosztów "od-do" lub "orientacyjnych".

Jaki jest czas realizacji usługi?
Dostarczamy naszym Klientom gotowe, wcześniej zregenerowane do stanu fabrycznego bloki zaworowe. Generalnie termin realizacji zamówienia to ten sam dzień roboczy, o ile gotowe części są na stanie magazynowym.
Zalecamy kontakt z nami celem potwierdzenia dostępności produktów przed rozpoczęciem prac serwisowych na aucie.

Czy jest możliwa regeneracja “na poczekaniu”?
Jest to technicznie niemożliwe. Pełna regeneracja do stanu fabrycznego (innej nie uznajemy) oraz dokładne testowanie zaworów trwają około 2-3 miesięcy. Dlatego oferujemy i dostarczamy naszym Klientom tylko gotowe, wcześniej zregenerowane i w pełni przetestowane, dostępne natychmiast bloki zaworowe. Zużyte bloki zaworowe Klienta możemy natomiast rozliczyć w cenie.

Jak wygląda kwestia płatności za usługę?
Płatność uiszczają Państwo po wykonaniu usługi. Przy odbiorze osobistym płatność gotówką w momencie odbioru zaworów. W przypadku bloków zaworowych odsyłanych do Państwa kurierem (DHL) płatności dokonuje się przy odbiorze przesyłki: oprócz kwoty pobrania wyszczególnionej na liście przewozowym należy uiścić opłatę za przesyłkę kurierską wg taryfy kuriera. Serwis ABC-Regeneracja nie wlicza kosztów przesyłki do kosztów usług.