abc regeneracjazawory hydrauliczne abc mercedes

PROBLEMY ABC

Bloki zaworowe (servo) to serce zawieszenia Mercedes ABC. Ich prawidłowa praca jest kluczem dla właściwego funkcjonowania zawieszenia ABC i, co najważniejsze, bezpieczeństwa Twojego i pasażerów podróżujących autem.

Środowisko w jakim działają jest wyjątkowo trudne: ciśnienie 180 bar, wysoka temperatura do 150 st C a największym wrogiem jest przepracowany olej, zanieczyszczenia w układzie oraz czas (liczba cykli pracy). Taka kombinacja ma wpływ na żywotność wewnętrznych powierzchni i uszczelnień.

Zużycie bloków sterujących ABC (zwykle 5-8 lat lub maksymalnie 150 tys km przebiegu) wywołuje
spadki ciśnienia w układzie oraz wadliwą pracę aktywnego zawieszenia, tym samym częste komunikaty błedów lub przechodzenie układu w stan awaryjny. Do najbardziej typowych objawów zużycia należy samoistne opadanie lub podnoszenie się pojazdu, nierównomierna praca zawieszenia oraz “bujanie” autem.

Wyeksploatowane i wadliwie działające
servo-zawory stanowią przede wszystkim niebezpieczeństwo dla Ciebie i Twoich pasażerów podczas jazdy. Opadanie zawieszenia na postoju dodatkowo (poza wspomnianym wyżej niebezpieczeństwie dla Ciebie podczas jazdy) powoduje “"ukręcanie" i zniszczenie tulei wahaczy oraz możliwe uszkodzenia błotników, nadkoli i zderzaków.

Problemy z zawieszeniem na postoju to tylko "wierzchołek góry lodowej". Może się wydawać że podczas samej jazdy zawieszenie pracuje normalnie. To jednak tylko pozory. To podczas samej jazdy układ hydrauliczny poddany jest największym przeciążeniom, a zawieszenie aktywne aby działało poprawnie musi niezwykle precyzyjnie korygować przechyły auta i pracę kolumn w ułamkach sekund. Przy wyeksploatowanych blokach zaworowych jest to po prostu fizycznie niemożliwe, co oznacza że wypadek lub nawet śmierć czaji się za każdym zakrętem, dynamicznym manewrem lub nierównością nawierzchni drogowej.

Wymiana wadliwych bloków zaworowych na części używane z demontażu nie ma sensu. Większość z nich pochodzi bowiem ze starszych modeli
w215 w220 w230 i biorąc pod uwagę okres produkcji tych aut, można być pewnym że takie bloki zaworowe są już całkowicie wyeksploatowane. Co więcej, takie części z demontażu posiadają często liczne ogniska korozji i zanieczyszczenia wewnętrzne, które spowodują szybkie uszkodzenia pozostałych elementów układu hydraulicznego. Czystość układów hydrauliki siłowej to priorytet!

Bezpieczny okres żywotności zaworów sterujących ABC to 5-8 lat ale nigdy nie więcej niż 150 tys km (!!!), a w przypadku nie wykonywania na bierząco wymian oleju ABC (co ok 3 lata) okres żywotności jest znacznie krótszy. Po tym okresie powinni Państwo bezwzględnie wymienić te krytyczne dla Waszego bezpieczeństwa elementy.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest instalacja nowych bloków lub ich
profesjonalna regeneracja.